Μαθητές/τριες “εν δράση” για ένα προαύλιο που ονειρεύονται

Ας μοιραστούμε  ιδέες και απόψεις μας για το σχολικό προαύλιο του σχολείου μας  και ύστερα  όλοι μαζί (μαθητές/τριες, δάσκαλοι/λες και γονείς)  ας ξεκινήσουμε τη μεταμόρφωσή του  σε χώρο δημιουργικού ελεύθερου παιχνιδιού, αυθόρμητης σωματικής άσκησης και αβίαστης ανακάλυψης για τις ώρες του διαλείμματος και σε χώρο βιωματικής μάθησης και ανάπτυξης δεξιοτήτων για τις ώρες διδασκαλίας.

Η παρακάτω  εικόνα είναι ένας ψηφιακός πίνακας ανακοινώσεων (padlet) Εχει 3 στήλες . Ο καθένας μπορεί να γράψει , αν πατήσει πάνω στο +

Θέμα Γράψτε το όνομά σας και μόνο αυτό και την τάξη σας π.χ Μαρία Ε τάξη

Στην πρώτη στήλη βγάλτε μια φωτογραφία από το προαύλιο του σχολείου μας ή ζωγραφίστε το προαύλιο σε ένα φύλλο ζωγραφικής  , φωτογραφίστε τη ζωγραφιά σας και ανεβάστε την, πατώντας στο  σύμβολο που δείχνει μια σελίδα (φόρτωση αρχείου)

Κάτω από τη φωτογραφία μπορείτε να γράψετε κάτι ωραίο ( μια επιθυμία, ένα συναίσθημα, μια ιδέα) σχετικό με τη φωτογραφία που ανεβάσατε

Κάντε την ίδια διαδικασία και για τη δεύτερη στήλη . ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΕ ΣΧΟΛΙΚΆ ΠΡΟΑΥΛΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ (π,χ ωραίες ιδέες μπορείτε υα βρείτε στο pinterest )  Αποθηκεύστε την εικόνα και ύστερα ανεβάστε την, αναφέροντας την πηγή

Η τρίτη στήλη θα γεμίσει σιγά σιγά καθώς μεταμορφώνουμε το προαύλιο μας

Στο σχολείο τα υπόλοιπα.. Μπορείτε να ρώτήσετε την Διευθύντρια αλλά και τη Δασκάλα της Πληροφορικής του σχολείου μας (κάθε Πέμπτη).

Και φυσικά κάθε βοήθεια  δεκτή γι΄ αυτό το έργο μας  …

Έγινε με το Padlet