Γ Τάξη
Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24/09/2022, η Γ΄ Τάξη του σχολείου μας συμμετείχε σε δράσεις και δραστηριότητες, προκειμένου να αναγνωρίσει την δυναμική και την αξία της άθλησης στη ζωή μας.

Αρχικά, οι μαθητές παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό βίντεο με το οποίο είχαν την ευκαιρία να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες και την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων ως την σημαντικότερη διοργάνωση του αθλητισμού.

Στη συνέχεια, οι μαθητές ασχολήθηκαν με το σύμβολο των Ολυμπιακών αγώνων, τους πέντε συμπλεκόμενους κύκλους, διαπιστώνοντας την εκπροσώπηση των πέντε ηπείρων.

Τέλος, οι μαθητές υλοποίησαν παιχνίδια και αθλήματα στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, ενώ με τις σκιές των σωμάτων τους αποτύπωσαν φιγούρες και σχέδια διαφόρων αγωνισμάτων.